Sme jediné špecializované pracovisko na Slovensku zaoberajúce sa metódou SPS (SM-Systém). Metódu využívame už viac ako 20 rokov a úzko spolupracujeme s MUDr. Richardom Smíškom, autorom metódy.
Základom všetkého je kvalitná diagnostika a svalová analýza tela pacienta. Diagnostike pacienta venujeme dostatok priestoru a času. Súčasťou vyšetrenia je aj analýza snímkov RTG, MRI, CT.
Ako pomocné metódy využívame?
Špirálna stabilizácia, SPS (pôvodný názov SM Systém) je rehabilitačná metóda vytvorená českým neurológom MUDr. Richardom Smíškom. Spolu s dcérami MUDr. Katarínou Smíškovou a MUDr. Zuzanou Smíškovou túto metódu neustále rozvíjajú. SM systém sa v rehabilitačnej praxi používa už 30 rokov. V našom rehabilitačnom centre s ním dosahujeme výborné výsledky najmä pri liečbe hernie disku, skoliózach ale aj pri ďalších diagnózach.
SM systém prepája výhody rehabilitačného cvičenia s prevenciou, kondičným tréningom, regeneráciou a kompenzáciou.
AF REHAB je oficiálny partner MUDr. Smíška, zároveň sme školiteľmi SM Systému pre Slovensko
SM je skratka pre stabilizáciu a mobilizáciu. Na Slovensku zľudovel názov SM systém, v zahraničí sa viac používa aktuálny názov Špirálna stabilizácia alebo skratka SPS. SM systém je rozšírení vo viacerých európskych krajinách najmä v Nemecku, Čechách ale aj napr. v Južnej Kórei a neustále sa šíri ďalej.
SM systém je schopný v jednom cviku kombinovať posilňovanie jedného svalu alebo skupiny svalov a relaxáciu ďalšieho svalu alebo svalovej skupiny. tomuto efektu sa hovorí Recipročná inhibícia. Ide o stabilizačné a mobilizačné cvičenie, pri ktorom dochádza k aktivácii špirálnych svalových reťazcov, ktoré stabilizujú pohybový aparát. Do SM systému nepatrí iba cvičenie. Metóda má 2 časti. Prvou sú špeciálne manuálne techniky, ktoré slúžia na uvoľnenie skrátených svalov a druhou je samotné cvičenie SM systému. Manuálne techniky výrazne skracujú proces liečby. Pri správnom cvičení pod vedením špecialistov na metódu SM systém sa u pacienta postupne aktivujú špirálne svalové reťazce, ktoré vytvárajú osové postavenie tela, trakciu a centráciu chrbtice. Na základe týchto svalov sa vytvárajú špirálne stabilizátory a zdravý fyziologický pohyb.
Čo pravidelným cvičením SM systému dosiahnete:
Pre koho je metóda určená: SM systém je vhodný pre všetky vekové kategórie. Deti začínajú cvičiť cca v 3 rokoch, maximálny vek nie je určený. SM systém je vhodný aj pre tehotné ženy a dôchodcov.
Pre získanie výhod z cvičenia SM systému je dôležitá správna technika cvičenia, technika dýchania, použitie originálnych SM lán, rýchlosť, dĺžka cvičenia, výber vhodných cvikov ako aj počet opakovaní za deň.
POZOR – kvalitu liečby garantujeme len originálnym lanom na metódy SM Systém. Kvalitu liečby garantujeme len pod dohľadom lekára alebo fyzioterapeuta, ktorý sa špecializuje na metódu SM Systém a pravidelne sa vzdeláva v metóde
Vojtova metóda alebo metóda reflexnej lokomócie je súbor cvičebných techník, používaných na liečbu hybných porúch, zostavená MUDr. Václavom Vojtom.
Na základe liečby detí s detskou mozgovou obrnou boli identifikované špecifické body, vďaka ktorým je možné stimulovať telo k určitým vrodeným pohybom, a to hlavne tlakom na príslušné miesta. Okrem samovoľnej pohybovej aktivity dochádza súčasne k fyziologickej aktivácii bránice a svalov brušnej steny, pravidelnému hlbokému dýchaniu, upraveniu tepovej frekvencie, pozitívnej stimulácii nervových centier a celkovému zlepšeniu mentálnej aktivity. Metóda je založená na znalosti vývoja pohybových vzorcov počas života dieťaťa. Vývoj pohyblivosti (motoriky) človeka je určený geneticky, prebieha úplne automaticky a je pokračovaním vývoja v maternici. Vývojová kineziológia sa zaoberá motorickým vývojom dieťaťa a dáva terapeutovi pravidlá k rozpoznaniu ideálnej hybnosti dieťaťa. Znalosť vývojovej kineziológie je prínosom nielen pre rehabilitáciu pohybových porúch v pediatrii, ale má svoje nezastupiteľné miesto aj v rehabilitácii dospelých.
Prostredníctvom terapeutických modelov a zodpovedajúcich bodov (aktivačných zón) vyvoláva terapeut u pacienta svalovú súhru. Tieto svalové súhry sú identické so svalovou súhrou, ktorú pozorujeme u detí počas ich motorického vývoja vo veku do jedného roka. Cieľom nie je naučiť pacienta sa otáčať či plaziť, ale vyvolať, prípadne obnoviť vrodené svalové vzorce, ktoré umožňujú kvalitný postoj a chôdzu.
Deti
Dospelí
Najjednoduchšia odpoveď znie: Spiraldynamik je návod k použitiu pre vlastné telo – inovatívny pre terapiu, tréning a dennú činnosť.
© 2020 AF REHAB, s.r.o. | Rehabilitačné centrum Bratislava | Ochrana osobných údajov | Pravidlá súťaží